Change language
Zmieñ jêzyk

Sklep internetowy – czy warto go założyć?

Dzięki możliwościom oferowanym przez łatwą dostępność do internetu założenie własnej działalności gospodarczej nie jest dzisiaj niczym skomplikowanym. Coraz więcej osób decyduje się na stworzenie sklepu internetowego, w którym proponowaliby klientom np. własnoręcznie wykonaną biżuterię, ubrania, książki czy akcesoria elektroniczne. Co więcej, istnieje ogromna liczba wirtualnych platform umożliwiających bezproblemowe przygotowanie strony www funkcjonującej jako sklep internetowy. Jakie jest jednak podstawowe pytanie, które musimy sobie zadać w przypadku chęci rozpoczęcia takiej działalności? Przede wszystkim, czy będziemy w stanie sami przygotować stronę internetową na takim poziomie, aby nasi przyszli klienci nie mieli problemu z poruszaniem się w jej obrębie. Nie da się ukryć, że budowa sklepu internetowego jest kluczowym procesem, ponieważ to właśnie na tym etapie podejmuje się najwięcej decyzji, które wpłyną na późniejszy komfort robienia zakupów przez klientów.

Sklepy internetowe kojarzą się przede wszystkim z wygodą. Trudno nie docenić możliwości nabywania interesujących nas produktów bez wychodzenia z domu. Kolejna przewaga, jaką mają nad stacjonarnymi odpowiednikami to oczywiście bogatszy asortyment. Brak konieczności umieszczania towarów na półkach na rzecz przechowywania ich w wynajętym magazynie jest nieoceniona z perspektywy logistycznej. Te dwie zalety zdecydowanie przemawiają na korzyść tworzenia własnego sklepu i trzeba sobie powiedzieć otwarcie, że opłacalność tego przedsięwzięcia jest naprawdę wysoka. Jedynym warunkiem jest profesjonalne podejście oparte na znajomości takich zagadnień, jak projektowanie nowoczesnych sklepów internetowych. Użytkownicy bywają niestety bardzo wybredni i jeśli zauważą, że strona nie jest dostosowana do ich urządzeń (np. smartfonów), to istnieje duża szansa, że zrezygnują z dalszych zakupów. Jeśli chcemy zwiększać bazę konsumentów, to zadbajmy o wysoką jakość.

Podstawowe zalety własnego biznesu internetowego

Każdy, kto stoi przed koniecznością podjęcia decyzji biznesowej, zwykle szuka zalet, które mogą ułatwić mu wybór. Jakie są zatem zalety prowadzenia sklepu internetowego? Jednym z atutów jest oczywiście niezależność finansowa i samozatrudnienie. Tym samym unikamy posiadania zwierzchnika, co ma ogromne znaczenie w przypadku ludzi o silnym poczuciu indywidualizmu i chęci realizowania swoich założeń. Zwłaszcza jeśli dotyczy to obszaru naszych zainteresowań. Najlepsze biznesy przecież opierają się na pasji. Jeśli jesteśmy pasjonatami ręcznej biżuterii i sami wykonujemy ją w ogromnych ilościach, to możliwość sprzedawania ich za pośrednictwem internetu będzie dodatkową motywacją do dalszego rozwoju w tym kierunku. Wielu początkujących przedsiębiorców internetowych przekonują też niskie koszty potrzebne na rozruch działalności. Nie jest wymagany żaden wkład własny, zatem nawet w sytuacji, gdy nie mamy zbyt wielu oszczędności lub po prostu nie chcemy po nie sięgać, możemy śmiało założyć taką firmę. Nie zapominajmy także o tym, że sklep on-line jest w zasadzie „otwarty” codziennie i całodobowo. To oczywiście zwiększa ruch na naszej stronie – zwłaszcza w weekendy, święta, czy w nocy, kiedy to nie ma się dostępu do stacjonarnych placówek handlowych. Skoro już mowa o finansach, to wart zaznaczenia jest brak kosztów utrzymania sklepu. Nie płacimy dodatkowo za wynajęte pomieszczenie, prąd czy ogrzewanie. Siedziba firmy może być w naszym domu. Odpadają także koszty wynikające z posiadania personelu. Klient sam porusza się w obrębie strony internetowej, zatem możemy spokojnie zająć się innymi obowiązkami. Te zalety dość jasno sugerują, że posiadanie własnej działalności tego typu może być bardzo dobrym, przedsiębiorczym wyborem życiowym. Jeżeli dodatkowo połączymy go z naszym hobby, to możemy być pewni, że nie pożałujemy tej decyzji.

Chcę założyć sklep – co dalej?

Gdy dopełnimy wszystkich formalności i dysponujemy już asortymentem, który chcemy zaproponować klientom, możemy zacząć myśleć o stronie www. Możliwości są dwie – albo podejmujemy się tego sami, albo wynajmujemy firmę, dla której projektowanie sklepów internetowych jest codziennością. Wiele osób wychodzi z założenia, że skoro to ich przedsiębiorstwo, to muszą mieć stuprocentową kontrolę nad przebiegiem procesu projektowania sklepu, zatem decydują się na wykonanie strony na własną rękę. Jakie jednak mogą się z tym wiązać niebezpieczeństwa? Po pierwsze, nieznajomość specyfiki platform, na których zakłada się sklep. Wprawdzie nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy nauczyli się tego już podczas procesu projektowania witryny, lecz istnieje niemałe prawdopodobieństwo, że zaczniemy się frustrować, nie mogąc zrealizować swojej wizji. Oczywiście nie jest tu wymagana żadna ścisła wiedza informatyczna, jednak zdecydowanie pomaga podstawowa znajomość specyfiki tworzenia witryn internetowych, a i nierzadko przydatna jest znajomość HTML-a. Bardzo nierozsądnym wyjściem z sytuacji jest próba rozwiązania tego problemu „po znajomości”, kiedy angażujemy do tego kogoś znajomego znającego się na tej materii lepiej niż my. Współpraca z bliskimi może wydawać się wygodna, jednak wbrew pozorom może ona kosztować nas nieprofesjonalne wykonanie projektu lub niezwrócenie uwagi na jego istotne szczegóły.

Drugi problem, jaki możemy napotkać, to nieświadomość zachowań konsumenckich, do których należy dostosować sklep. W tym momencie na pewno przyda nam się wiedza z zakresu marketingu. Możemy oczywiście w trybie przyspieszonym przyswoić ogromną ilość informacji na ten temat w kilka dni, jednak efekt będzie przeciwny do oczekiwanego, tzn. poczujemy się przytłoczeni ogromem nowych wiadomości, co finalnie również może przyczynić się do zwiększenia naszego zniechęcenia. Tutaj ponownie warto przypomnieć o tym, że przyszli klienci nie będą wybaczać błędów wynikających z naszego braku wiedzy. Jeśli dostrzegą w strukturze sklepu coś, co im się nie spodoba, to po prostu go opuszczą i wybiorą konkurencję, do czego przecież nie możemy dopuścić. Tworzenie profesjonalnych sklepów internetowych to proces, w ramach którego powinniśmy myśleć nie jak przedsiębiorca, ale jak klient. Czego my sami byśmy oczekiwali, jako klienci sklepu? Jakie rozwiązania byłyby dla nas wygodne, a jakie – wpłynęłyby na nasz negatywny stosunek? Problem polega na tym, że bez odpowiedniego doświadczenia, bardzo trudno jest odpowiedzieć na te pytania i wyciągnąć z nich odpowiednie wnioski.

Na tym etapie warto zwrócić uwagę na zjawisko, jakim jest user experience (w skrócie UX), czyli tworzenie aplikacji czy serwisów internetowych w oparciu o znajomość doświadczeń użytkowników. Celem jest naturalnie stworzenie projektu, który doskonale wpisuje się w potrzeby współczesnych internautów. Oczywiście większość osób, które nie są w żaden sposób związane z szeroko rozumianą informatyką, nie ma wiedzy na ten temat – właśnie dlatego, jeśli chodzi o sklepy internetowe tworzenie, powinniśmy zwrócić się do profesjonalistów, którzy doskonale wiedzą, jak zająć się projektowaniem takiej strony.

Postaw na profesjonalizm

Próba stworzenia sklepu internetowego od podstaw może więc przysporzyć nam nie tylko mnóstwo problemów, ale też zniechęcić do prowadzenia działalności. Właśnie dlatego powinniśmy skontaktować się z profesjonalną firmą, dla której tworzenie sklepów internetowych jest codziennością. Oczywiście z pewnością wpłynie to nieco na zwiększenie kosztów, ale możemy być spokojni o to, że witryna zostanie przygotowana z dbałością o każdy element, co nie umknie uwadze naszych klientów. Dzięki umiejętnościom z zakresu tworzenia stron internetowych oraz marketingowej wiedzy wykwalifikowani pracownicy z pewnością zaproponują nam rozwiązania, które zaowocują zadowoleniem ze strony konsumentów sklepu. Jeśli natomiast chodzi o kontrolę procesu projektowego, to możemy się na bieżąco porozumiewać z podwykonawcami. Z pewnością nie będzie sytuacji, w której zrobią oni coś, co nie będzie się zgadzało z naszą wizją. Pamiętajmy jednak, że warto również być otwartym na wszelkiego rodzaju propozycje ze strony zatrudnionych webdesignerów. Być może zachęcą nas do zmiany naszej koncepcji lub znacząco ją ulepszą. Wszystko oczywiście da się rozwiązać na drodze komunikacji i wspólnego porozumienia. Jeśli chodzi o tworzenie sklepu internetowego cennik z pewnością jest jednym z istotniejszych kwestii do poruszenia. Trudno tutaj jednoznacznie określić kwotę, którą będziemy musieli przeznaczyć na takie zlecenie. Wiele zależy od specyfiki naszego projektu i stopnia zaawansowania. Dobrym rozwiązaniem może być skonsultowanie się z osobami, które znają ten rynek. Zawsze można też poruszyć tę kwestię podczas rozmowy z webdesignerami, którym zamierzamy zlecić takie zadanie.

Przedsiębiorstwem, które na pewno wyjdzie naprzeciw naszym oczekiwaniom, jest EXERGY GROUP. Firma ta zajmuje się m.in. realizowaniem tego typu usług. Ich siedziba znajduje się w Zielonej Górze, jednak budowa sklepu internetowego może przecież zostać przeprowadzona zdalnie. Wymiana maili czy telefonów w zupełności wystarczy, tym bardziej że webdesignerzy z pewnością udzielą nam bieżącego wglądu w postęp swojej pracy.

Projektowanie sklepów internetowych to zadanie, które lepiej oddać osobom dysponującym doświadczeniem i konkretnymi umiejętnościami. Dzięki takiej współpracy możemy być spokojni o stan naszej witryny. Podczas gdy specjaliści od tworzenia witryn będą zajmowali się projektowaniem, my możemy skupić się na pozostałych aspektach administracyjnych, zadbać o asortyment czy wypełnić ostatnie dokumenty potrzebne do zarejestrowania działalności. Później zostanie nam już tylko sprzedaż.

Oceñ nas