Change language
Zmień język

Projektowanie aplikacji mobilnych

Najwięcej użytkowników przeglądarek internetowych korzysta z nich za pośrednictwem smartfona. Ilość osób posiadających to urządzenie cały czas się zwiększa, co daje perspektywy działania na przyszłość. Aby jak najwięcej użytkowników chciało oglądać stronę czy aplikację na wyświetlaczu swojego smartfona, musi być ona przyjemna dla oka i intuicyjna w obsłudze.

Koncept

Firmy, których specjalizacją jest projektowanie aplikacji mobilnych wiedzą, jak przyciągnąć uwagę użytkowników. Jedna z podstawowych zasad mówi, że projektowane elementy muszą być powtarzalne. Chodzi o tak podstawowe rzeczy jak pasek menu czy układ przycisków. Sytuacja, w której ktoś nie może się odnaleźć w interfejsie jest niedopuszczalna. Jeśli użytkownik będzie zmęczony zbyt oryginalnym układem, zwiększa się prawdopodobieństwo odinstalowania aplikacji.

Sterowanie dotykiem

Nikt nie lubi uczucia, kiedy próbuje nacisnąć na ikonę w aplikacji, a ona nie reaguje lub (co gorsza) przenosi nas zupełnie gdzie indziej. Często jest to spowodowane błędnym sposobem projektowania, który opiera się na precyzyjnym wskaźniku komputerowej myszki, nie na szerokości palca. Firmy, których specjalizacją jest tworzenie aplikacji na urządzenia mobilne unikają także dawania możliwości pisania. Raczej wolą wykorzystywać do tego suwaki lub różnorodne gesty. Wśród nich jest chociażby uderzenie palcem czy poruszenie elementu.

Poznanie użytkowników

Ważnym elementem tworzenia aplikacji są informacje na temat użytkowników. Dlatego bardzo często zdarza się, że firma projektowa pyta zleceniodawcę o informacje dotyczące klientów firmy. Te wskazówki są niezwykle cenne. Umożliwiają dopasowanie się do preferencji, a także najczęściej wybieranych rodzajów oprogramowania. Jeśli chodzi o tworzenie aplikacji mobilnych android jest najczęściej wykorzystywanym systemem.

Testowanie

To jeden z ważniejszych etapów powstawania aplikacji. Obejmuje on sprawdzenie, czy wszystko działa, na różnych urządzeniach. Mogą to być chociażby smartfony czy tablety. Jest to w szczególności ważne, jeśli aplikacja ma zawierać możliwość przetwarzania danych. Pozwoli to na zapewnienie właściwego poziomu bezpieczeństwa użytkowników. Wypróbowanie funkcjonalności w praktyce pozwala także na eliminację innych niedociągnięć. Dzięki temu etapowi, klient otrzymuje aplikację działającą bez „zawieszania się”.

Projektowanie aplikacji to proces, który wymaga zwrócenia uwagi na istotne aspekty z perspektywy użytkownika. Bo to jego uwaga decyduje o tym, czy produkt końcowy zostanie oceniony jako udany.

Oceń nas